پزشک گوش و حلق و بینی

یکی از تخصص های مهم دستیاری پزشکی که با راه هوایی و تنفس ارتباط نزدیکی دارد تخصص گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن است. متخصص گوش حلق و بینی در زمینه گوش ، گلو و بینی آموزش دیده است. شایان ذکر است که پزشک گوش و حلق و بینی در زمینه بیماری های حنجره،مجاری تنفسی، سینوس ها ، شکاف کام، افتادگی پلک، ریفلاکس، التهاب لوزه، پلیپ بینی، آلرژی ، اختلالات چشایی ، تیروئید ، اختلال در بلع و صحبت کردن نیز تسلط دارد. از جمله جراحی هایی که دکتر گوش میتواند انجام دهد می توان به مواردی از جمله بلفاروپلاستی، جراحی زیبایی صورت، قرار دادن لوله میرینگوتومی در پرده گوش، جراحی گردن ، تمپانوپلاستی ، جراحی لوزه ، جراحی گردن و جراحی تیروئید اشاره کرد.

معمولا یک پزشک گوش و حلق و بینی میتواند در چند گرایش فعالیت داشته باشد از جمله: راینولوژی ، اتولوژی ، لارنگولوژی ، جراحی سر و گردن، اطفال، جراحی زیبایی وایمونولوژی.

همچنین متخصص گوش و حلق و بینی در زمینه تشخیص اختلالات مربوط به سیستم شنوایی و سیستم تعادلی تسلط داشته و درمان بیماری هایی که گوش خارجی، گوش میانی و یا گوش داخلی را درگیر کرده باشد در حیطه تخصص ایشان می گنجد.