تشخیص NIHL

تشخیص NIHL


کم شنوایی ناشی از نویز (NIHL) در اثر قرار گرفتن در معرض صداهای مضر و بلند ایجاد می شود. این عارضه می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است موقت یا دائمی باشد. کم شنوایی ناشی از نویز زمانی رخ می دهد که ساختارهای گوش داخلی به دلیل صداهای بلند آسیب ببینند. اغلب اوقات، صداهای محیط روزمره ما (مانند تلویزیون، ترافیک و مکالمات محیطی) در سطح ایمن هستند. با این حال، مواقعی وجود دارد که صداها خیلی بلند هستند یا برای مدت طولانی تداوم دارند که می تواند منجر به کاهش شنوایی ناشی از نویز شود.

تشخیص NIHL

می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا انجام دهید، مانند استفاده از محافظ گوش در صورت لزوم.

پزشک شما می تواند یک آزمایش شنوایی ساده برای تشخیص NIHL انجام دهد که مشخص می کند آیا شما دچار کم شنوایی هستید یا خیر. اگر آزمایش نشان داد که شما دچار کم شنوایی هستید، برای انجام آزمایش شنوایی کامل تر به شنوایی شناس (متخصصان مراقبت از گوش و کم شنوایی) یا متخصص گوش و حلق و بینی (پزشک با آموزش ویژه در زمینه اختلالات گوش و شنوایی) ارجاع خواهید شد. این آزمایش میزان کاهش شنوایی شما را مشخص می کند (خفیف، متوسط ​​یا عمیق). همچنین تشخیص می دهد که برای کدام فرکانس ها دچار کم شنوایی هستید. به عنوان مثال، کم شنوایی شما ممکن است فقط فرکانس‌های بالا (جیک‌ جیک پرندگان) یا فرکانس‌های پایین (درام باس) را تحت تأثیر قرار دهد.

کم شنوایی معمولا پیشرونده است. یعنی در یک دوره زمانی طولانی اتفاق می افتد. از آنجایی که در طول زمان اتفاق می افتد، کمتر احتمال دارد که متوجه وقوع آن شوید. اگر در مکان های شلوغ در شنوایی مشکل دارید یا صحبت با تلفن دشوار است، ممکن است زمان انجام تست شنوایی فرا رسیده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *