آنوشیا

آنوشیا اختلال بدو تولد در گوش کودکان است و زمانی اتفاق می‌افتد که گوش خارجی (قسمتی از گوش که قابل رویت است) به صورت کامل وجود ندارد و در هفته‌های اوّل بارداری اتفاق می‌افتد.
در بیشتر مواقع آنوشیا چگونگی شکل و ظاهر گوش بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهد و گوش داخلی و حلزون معمولاً سالم هستند.
این اختلال می‌تواند یک یا هر دو گوش را درگیر کند ولی درگیری یک گوش شایع‌تر است.
آنوشیا معمولاً با کم‌شنوایی انتقالی بروز می‌کند وقتی که صدا به صورت طبیعی به پرده گوش نمی‌رسد.
علت این اختلال مشخص نیست؛ حدود 40 درصد بیماران این اختلال را همراه با سندروم‌هایی مثل Treacher Collins یاGoldenhar syndrome دارند.
یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که خانم‌هایی که قبل از بارداری دیابت یا رژیم غذایی با کربوهیدرات و فولیک اسید پایین در دوران بارداری دارند، ریسک داشتن بچه با آنوشیا را افزایش می‌دهد.

علائم آنوشیا

آنوشیا به طور معمول بدو تولد با مشاهده مشخص می‌شود، سونوگرافی قبل از تولد ممکن است به تشخیص انوشیا کمک کند.
اگر گوش خارجی کودک به طور نرمال رشد نکرده باشد دکتر ممکن است برای اختلالات دیگر که ممکن است در همان زمان رشدی اتفاق افتاده باشد یک سری تست‌ها انجام دهد.
گوش خارجی در هفته 5ام بارداری تکامل پیدا می‌کند، همان زمانی که کلیه‌ها هم تکامل میابند. اگر کودکی با آنوشیا تشخیص داده شود، سونوگرافی کلیه برای rule out کردن اختلالات کلیوی پیشنهاد می‌شود.

درمان آنوشیا

آنوشیا توسط یک گروه چند متخصصی درمان می‌شود که شامل جراح پلاستیک برای بازسازی گوش خارجی، متخصص گوش و حلق و بینی برای گوش داخلی و شنوایی و آسیب شناس گفتار و زبان برای گفتار درمانی.
درمان استاندارد برای آنوشیا بازسازی کامل گوش است، دکتر قسمتی از غضروف دنده کودک را برای بازسازی گوش خارجی استفاده می‌کند و یا استفاده از یک frame پیش ساخته از پلاستیک ممکن است به جای غضروف دنده استفاده شود.
درمان آنوشیا و میکروشیا مشابه است و یک تفاوت عمده‌ی آن این است که در آنوشیا نرمه گوش یا earlobe هم باید بازسازی شود که دکتر آن را هم توسط غضروف دنده بازساری می‌کند.
عمل بازسازی گوش بین 6 تا 10 سالگی می‌تواند انجام شود تا زمان کافی برای رشد غضروف دنده وجود داشته باشد و اگر از قالب‌های پیش ساخته استفاده شود؛ می‌توان این عمل را زودتر و از همان 3 سالگی هم انجام داد.
اگر گوش میانی هم آسیب دیده باشد می‌شود از سمعک‌های قابل کاشت BAHA استفاده کرد و کانال گوش هم با عمل جراحی برای بهبود شنوایی ترمیم کرد. همه این موارد بعد از بازسازی گوش خارجی انجام می‌شود.