سرطان گوش بیماری نادری است که می تواند قسمت داخلی و خارجی گوش را تحت تأثیر قرار دهد که غالباً به عنوان یک سرطان پوست در گوش خارجی شروع می شود و سپس در سراسر ساختارهای مختلف گوش ، از جمله مجرای گوش و لاله گوش گسترش می یابد.

استخوان گیجگاهی همچنین شامل استخوان ماستوئید است. توده استخوانی ای است که پشت گوش خود احساس می کنید

نمونه های مختلفی از سرطان، گوش را تحت تاثیر قرار میدهد:

سرطان پوست شامل:

سرطان سلول های قاعده ای:

سلول های قاعده ای پوست را تحت تاثیر قرار میدهد که خارجی ترین لایه پوستی میباشد

سرطان سلول های سنگ فرشی:

سلول های سنگ فرشی اپیدرم را تحت تأثیر قرار می دهد. این شایع ترین نوع سرطان گوش است. در سلولهای بدن عمیقتر رشد می کند و بیشتر از سرطان سلول بازال به بافتهای دیگر گسترش می یابد. سرطان سلول سنگفرشی که بر غضروف خارجی گوش تأثیر می گذارد حدود 15 درصد احتمال گسترش دارد.

Melanoma:

ملانوم سلولهای ملانوسیت پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی در معرض آفتاب قرار می گیرید ، این سلول ها رنگ قهوه ای به پوست می دهند. در حالی که ملانوم نسبت به دو مورد قبلی ، شیوع کمتری از سرطان پوست است؛ که جدی ترین شکل سرطان پوست محسوب می شود. ملانومای گوش 1 درصد موارد ملانوما را تشکیل می دهد.

Adenoid cystic carcinoma:

این نوع بسیار نادر سرطان معمولاً غدد بزاقی را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما در گوش نیز دیده می شود که میتواند کانال گوش خارجی را تحت تاثیر قرار دهد.

تومورهای پاروتید

رشد بدخیم غده پاروتید می تواند به مجرای گوش گسترش یابد. این غده بزرگترین غده بزاقی بدن است.

علائم سرطان گوش خارجی:

علائم سرطان پوست در گوش خارجی عبارتند از:

  • لکه های پوسته پوستی که حتی پس از مرطوب کردن نیز باقی می مانند
  • توده های سفید مرواریدی زیر پوست
  • زخم های پوستی که خونریزی می کنند

کانال گوش

علائم سرطان پوست در مجرای گوش عبارتند از:

  • برآمدگی در ورودی مجرای گوش یا نزدیک آن
  • از دست دادن شنوایی
  • ترشح از گوش
  • گوش میانی

تشخیص:

اگر در خارج گوش خود رشد مشکوکی داشته باشید ، پزشک می تواند مقداری از بافت را برداشته و به آزمایشگاه بفرستد تا سلول های سرطانی را بررسی کند.به این روش نمونه برداری می گویند. بسته به محل آسیب دیده ممکن است نمونه برداری تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود.

درمان:

درمان به طور کلی به اندازه رشد سرطانی و مکانی که دارد؛ بستگی دارد.

سرطان های پوست در خارج گوش به طور کلی بریده می شوند. اگر مناطق وسیعی برداشته شود ، ممکن است نیاز به جراحی بازسازی داشته باشید.

سرطان کانال گوش یا استخوان گیجگاهی به جراحی و به دنبال آن پرتودرمانی نیاز دارد. اینکه چه مقدار از گوش برداشته شود به میزان تومور بستگی دارد.

در بعضی موارد مجرای گوش ، استخوان و لاله گوش باید برداشته شود. بسته به مقدار برداشته شده ، پزشک ممکن است بتواند گوش شما را بازسازی کند.

در بعضی موارد ، شنوایی به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار نمی گیرد. در موارد دیگر ، ممکن است لازم باشد از سمعک استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *