کاربردهای تست VNG

کاربردهای تست VNG


سرگیجه به دلایل مختلف ایجاد می شود. زمانیکه فردی دچار سرگیجه می شود باید مورد ارزیابی قرار گیرد تا علت و منشاء سرگیجه مشخص گردد. یکی از این ارزیابی های مهم ویدئونیستاگموگرافی است. ارزیابی ویدئونیستاگموگرافی سه کار را برای ما انجام می دهد.

مسیرهای بینایی به مغز را آزمایش می‌کند، عملکرد سیستم تعادل را در هر گوش داخلی ارزیابی می‌کند و اطلاعاتی درباره نحوه عملکرد این سیستم‌ها با هم برای «توازن» بدن ارائه می‌دهد.

در طول ارزیابی ویدئونیستاگموگرافی ، بیماران از عینک مخصوص استفاده می کنند. این عینک از دوربین های مادون قرمز استفاده می کند که حرکات چشم آنها را ردیابی و ضبط می کند. حرکات چشم خاص در پاسخ به محرک ها در طول آزمایش اندازه گیری می شود. این حرکات منعکس کننده عملکرد این سیستم ها هستند.

کاربردهای تست VNG چیست؟

چه زمانی ممکن است از آزمایش ویدئونیستاگموگرافی استفاده شود؟

فردی که دچار ضربه مغزی، مشکوک به بیماری لایم یا ام اس با سرگیجه یا عدم تعادل است، ممکن است برای آزمایش ویدئونیستاگموگرافی ارجاع شود. نتایج می تواند نشان دهنده یا شناسایی کننده ی مشکل اساسی باشد، چه به دلیل یک بیماری مرکزی/عصبی یا اختلال گوش داخلی باشد. این به ما کمک می کند تا یک برنامه درمانی اختصاصی برای بیمار ایجاد کنیم. گاهی اوقات درمان، توانبخشی دهلیزی با شنوایی شناس است یا ممکن است درمان پزشکی باشد و بیمار به پزشک معالج ارجاع داده شود.

همچنین معمولا افراد مبتلا به سرگیجه مستقیما برای توانبخشی دهلیزی معرفی می شوند. شرایط خاصی وجود دارد که در نتیجه وجود «کریستال‌هایی» در جای نادرست در گوش داخلی است که سیستم‌های تعادلی را در پاسخ به حرکات سریع سر یا بدن تحریک می‌کنند.

ارزیابی عملکرد دهلیزی می تواند این شرایط را شناسایی کند و اغلب با مانورهای تخصصی، وضعیت را به سرعت اصلاح کند. تکنیک های تقویتی نیز برای کاهش احتمال خطر سقوط گنجانده شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *